Hem  |  Församlingen  |  Verksamhet  |  Sång och musik  |  Kontakt  |  Föredrag och predikningar

Silverdalens Evangelisk Lutherska Församling

Plusgiro: 480 56 70-9
Org.nr: 833200-5985

Lokal:

Lutherska Kapellet
Storgatan 49
577 51 Silverdalen
Tel: 0495–402 19

Ordförande i församlingsstyrelsen:

Henrik Nilsson
Bruksallén 3
577 51 Silverdalen
Tel: 0495–402 42
Mob: +46(0)72-529 17 94
E-post: henrik@kapelletsilverdalen.se

Vice ordförande i församlingsstyrelsen:

Robert Hansen 
Södra Skolgatan 10
577 51 Silverdalen
Mob: +46(0)76-835 58 26
E-post: rhansen1@hotmail.com

Vice ordförande i församlingsstyrelsen:

Mats Larsson
Storgatan 4
577 51 Silverdalen 
Tel: 0495–408 44
Mob: +46(0)73 063 73 70 
E-post: mats@kapelletsilverdalen.se

Sekreterare och ledamot i församlingsstyrelsen:

Berthold Nilsson
Lönnebergavägen 43
577 94 Lönneberga
Tel: 0495–403 39
E-post: berthold@kapelletsilverdalen.se

Kassör och ledamot i församlingsstyrelsen:

Fride Andertun
Sågstugevägen 3
577 50 Silverdalen
Tel: 0495-408 15
Mob: +46(0)70 337 25 85
E-post: fride@kapelletsilverdalen.se

Församlingsföreståndare och ledamot i församlingsstyrelsen:

Åke Nilsson
Bruksallén 7
577 51 Silverdalen
Tel: 0495–405 06
Mob: +46(0)70 741 15 07
E-post: ake@kapelletsilverdalen.se

Ersättare i församlingsstyrelsen:

Philip Andertun
Sågstugevägen 3
577 50 Silverdalen
Mob: +46(0)70-360 90 91
E-post: philip.andertun@gmail.com

Nils-Åke Lingmalm
Faggemåla
577 51 Silverdalen
Tel: 0495-408 81
Mob: +46(0)73 975 08 43
E-post: nils-ake@lingmalm.se

Församlingens präster:

Mats Larsson, se ovan

Åke Nilsson, se ovan

 


 


Kalender
Datum: 18 augusti

Lördagssamling. 19:00

Sammanfattning: Rune Karlsson
Datum: 19 augusti

Söndagsskola 11:00

Datum: 24 augusti

Fredagsgruppen 18:15

Datum: 26 augusti

Gudstjänst, 13:e eft Trefaldighet, "Vår nästa" 10:00

Sammanfattning: Ep text 1 Joh 4:17-21. Ev text Luk 10:23-37.
Datum: 29 augusti

Bibelstudium 19:00

Sammanfattning: Hos Lingmalms, Faggemåla