Hem  |  Församlingen  |  Verksamhet  |  Sång och musik  |  Kontakt  |  Föredrag och predikningar

Silverdalens Evangelisk Lutherska Församling

Bankgiro: 896-8638
Swish:  123 02 405 98

Org.nr: 833200-5985

Lokal:

Lutherska Kapellet
Storgatan 49
577 51 Silverdalen
Tel: 0495–402 19

Lokalen har god tillgänglighet i form av entré utan trappor, handikapptoalett och hörslinga.

Ordförande i församlingsstyrelsen:

Henrik Nilsson
Bruksallén 3
577 51 Silverdalen
Mob: +46(0)72-529 17 94
E-post: henrik@kapelletsilverdalen.se

Vice ordförande i församlingsstyrelsen:

Robert Hansen 
Södra Skolgatan 10
577 51 Silverdalen
Mob: +46(0)70 538 55 06
E-post: rhansen1@hotmail.com

Vice ordförande i församlingsstyrelsen:

Mats Larsson
Storgatan 4
577 51 Silverdalen 
Mob: +46(0)73 063 73 70 
E-post: mats@kapelletsilverdalen.se

Sekreterare och ledamot i församlingsstyrelsen:

Berthold Nilsson
Lönnebergavägen 43
577 94 Lönneberga
Tel: 0495–403 39
E-post: berthold@kapelletsilverdalen.se

Kassör och ledamot i församlingsstyrelsen:

Fride Andertun
Sågstugevägen 3
577 50 Silverdalen
Mob: +46(0)70 337 25 85
E-post: fride@kapelletsilverdalen.se

Församlingsföreståndare och ledamot i församlingsstyrelsen:

Åke Nilsson
Bruksallén 7
577 51 Silverdalen
Mob: +46(0)70 741 15 07
E-post: ake@kapelletsilverdalen.se

Ledamot i församlingsstyrelsen

Bent Thorlund
Bruksallén 6
577 51 Silverdalen
Mob: +46(0)73 953 40 10
E-post: bent_thorlund@yahoo.dk

Ersättare i församlingsstyrelsen:

Philip Andertun
Sågstugevägen 3
577 50 Silverdalen
Mob: +46(0)73-360 90 91
E-post: philip.andertun@gmail.com

Daniel Larsson
Vedbyvägen 27
286 35 Örkelljunga
Mob: +46(0)70 584 37 43
E-post:larsson_d_@hotmail.com


Församlingens präster:

Robert Hansen, se ovan

Mats Larsson, se ovan

Åke Nilsson, se ovan

 


 


Kalender
Nästa »
Datum: 1 mars

Fredagsgruppen 18:00

Datum: 3 mars

Gudstjänst, 3:e sönd i fastan, "Vägröjaren" 11:00

Sammanfattning: GT text Jes 29:17-19. Ep text 1 Kor 4:1-5. Ev text Matt 11:2-10. Robert Hansen.
Datum: 6 mars

Bibelstudium (Bekännelseskrifterna) 19:00

Sammanfattning: Hos Lingmalms, Faggemåla
Datum: 9 mars

Lördagssamling 19:00

Datum: 10 mars

Söndagsskola 11:00

Datum: 15 mars

Fredagsgruppen 18:00

Datum: 15 mars

Ungdomssamling 19:00

Sammanfattning: Hos Berthold, Lönneberga
Datum: 16 mars

Församlingens enskilda årsmöte 18:00